fbpx

Historie

Fantom opery (anglicky The Phantom Of the Opera) je muzikál z roku 1986. Jde o adaptaci stejnojmenného románu francouzského spisovatele Gastona Lerouxe, jenž poprvé vyšel v roce 1909. Světová premiéra muzikálu proběhla 27. září 1986 v Her Majesty’s Theatre v Londýně, kde se uvádí dodnes. Jedná se o druhý nejdéle uváděný muzikál na světě, hned po světové jedničce Bídníci. Dva roky po světové premiéře se muzikál uvedl na Broadwayi, kde ho taktéž diváci mohou vidět i dnes a drží prvenství v nejdéle v kuse uváděném titulu Broadwaye.

Divácké rekordy láme po celém světě, vidět ho totiž mohli diváci v 25 zemích. Kromě mnoha hudebních nahrávek (v současnosti je evidováno téměř 40 oficiálních nahrávek vznikla také celovečerní filmová verze muzikálu z roku 2004.   Režíroval ji Joel Schumacher a hlavní role si zahráli Gerard Butler (Fantom), Emmy Rossum (Christine) a Patrick Wilson (Raul).

Film získal tři nominace na ceny Oscar, které však neproměnil. S rozpočtem 70 milionů dolarů se film stal nejdražším nezávislým snímkem, neboť se na jeho výrobě nepodílelo žádné velké filmové studio. Nejznámějšími písněmi z muzikálu jsou ústřední duet The Phantom of the Opera, árie Fantoma Music of the Night, sborové Masquerade nebo romantický duet Christiny a Raula All I Ask Of You.

 • Fantom opery měl světovou premiéru 27. září 1986 v Londýně. Po 24 letech uvádění se odehrálo 9 500 repríz.
 • Získal tři Olivierovy ceny (londýnská obdoba broadwayských Tony), včetně speciální ceny z roku 2002 pro divácky nejpopulárnější show.
 • Broadwayská premiéra proběhla 9. ledna 1988 a „Fantom“ se stal tamějším nejdéle v kuse hraným muzikálem (světový rekord drží londýnští Bídníci s 25 lety).
 • Získal sedm cen Tony a stejný počet dalších prestižních cen Drama Desk Awards.
 • Celkově pak muzikál získal přes 50 významných divadelních cen.
 • Originální londýnská nahrávka se jako první v historii britského muzikálu vyšplhala na 1. příčku prodejnosti a oblíbenosti.
 • Celosvětově se prodalo 40 miliónu kopií originálního dvojalba.
 • Fantom opery se uváděl ve 149 městech 25 zemí a vidělo ho přes 100 milionů lidí.
 • V každé produkci pracovalo kolem 120 lidí (zahrnuje účinkující, hudebníky i kreativní tým) a v každém představení je použito přes 230 kostýmů.
 • Fantom opery zlomil rekord v Německu, kde se hrál 15 let. V Japonsku se taktéž stal nejdéle hraným muzikálem, hrál se tam ještě o rok déle, tj. 16 let.
 • V roce 2006 byl představen v Las Vegas ve speciálně postaveném divadle „Phantom – The Las Vegas Spectacular“. Pro tamější návštěvníky se stal další atrakcí, představení tam je sice zkráceno, ale za to obsahuje mnoho scénických efektů, které neuvidíte v žádném jiném nastudování na světě.

Trailer k filmu Fantom opery (2004)

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com