Tomáš Vaněk

Narodil se v Mladé Boleslavi, kde také později ještě jako dítě okusil prkna, co znamenají svět, v Městském divadle Mladá Boleslav. V letech 2003-2009 zde účinkoval v inscenacích Tvrdohlavá žena, Josefina, Můj přítel Harvey a Manželství po italsku.

Následně byl přijat na DAMU, kde vystudoval činoherní herectví v ročníku Daniela Hrbka, a současně začal soukromě studovat zpěv u profesorky KJJ Pavly Fendrichové. Zúčastnil se také několika muzikálových workshopů pod vedením režiséra Radka Balaše.

V divadle Disk mj. absolvoval role Alexeje Bulanova v Ostrovského Lese či zhýralého faráře Lutze v Hostech O. Bukowského. S inscenací Les se také účastnil mezinárodního divadelního festivalu „Tvoje šance 2012“ v Moskvě.

Po absolvování DAMU se rozhodl zůstat v Praze tzv. na volné noze. U filmu debutoval rolí šprta Martina v Gymplu režiséra Tomáše Vorla. Výsledkem byla následná spolupráce a obsazení do Vorlových filmů Ulovit miliardáře, Cesta do lesa a také do pokračování Gymplu s názvem Vejška.

Nyní hraje v Divadle Na Jezerce, kde ztvárnil Regniera Montagny v muzikálu Já, Francois Villon. Dále: Princ v Sedmero havranů (Divadlo Semafor), Jean Druett v muzikálu Antoinetta-královna Francie (Divadlo Hybernia). V kultovním rockovém muzikálu Rent (Divadlo Kalich) nastudoval hlavní roli filmaře Marka Cohena. Na Letních Shakespearovských slavnostech 2014 ztvárnil v režii Jiřího Menzela hlavní roli Claudia v komedii Mnoho povyku pro nic.

Je také členem Společnosti Zdeňka Fibicha a příležitostně se věnuje koncertnímu melodramu, naposledy nastudoval roli Lenského v Prokofjevově Evženu Oněginovi, svůj hlas pravidelně uplatňuje i v rozhlase a dabingu.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com